Ova stranica koristi kolačiće
lera.hr koristi kolačiće kako bi se osiguralo bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica. Za nastavak pregleda i korištenja stranica, kliknite na Prihvaćam. Saznajte više.
Tajna dugovječnosti skijaške opreme leži u redovitom servisu i održavanju. Oprema ne zahtijeva pažnju samo na kraju svake sezone već i nakon svakog skijanja. Pravilno skladištenje nakon završetka sezone igra ključnu ulogu u očuvanju njezine funkcionalnosti i dugovječnosti. S pravom brigom o opremi, svaki zimski izlazak na snijeg postaje nezaboravan doživljaj iz sezone u sezonu.
Kupnja skijaške opreme kao što su skijaško odijelo, štapovi, kaciga i skijaške naočale iziskuje određena materijalna sredstva. Kada se sve zbroji skijanje se čini kao jedan od skupljih sportova. Unatoč visokim troškovima iskustvo koje pruža skijanje je neprocjenjivo jer daje poseban osjećaj slobode i uzbuđenja na snježnim padinama koje je teško je opisati riječima jer bi se trebalo doživjeti.
Ono što ublažava financijski teret kupnje skijaške opreme je činjenica da je ulog dugoročna investicija. Kvalitetne skije, snowboard i pancerice mogu trajati godinama uz pravilno održavanje i pažljivo korištenje.
Tajna dugovječnosti skijaške opreme leži u redovitom servisu i održavanju. Oprema ne zahtijeva pažnju samo na kraju svake sezone već i nakon svakog skijanja. Pravilno skladištenje nakon završetka sezone igra ključnu ulogu u očuvanju njezine funkcionalnosti i dugovječnosti. S pravom brigom o opremi, svaki zimski izlazak na snijeg postaje nezaboravan doživljaj iz sezone u sezonu.
SKIJAŠKA ODJEĆA
Održavanje skijaške odjeće nije previše komplicirano; potrebno je pratiti upute proizvođača na etiketi koja se nalazi u unutrašnjosti odjevnog predmeta za pravilnu njegu kako bi se osigurala dugovječnost i funkcionalnost opreme, ali i očuvati sve njezine osobine. Odjeća se ne bi trebala često prati i trebala bi se dobro osušiti prije spremanja u ormar. Skijašku odjeću perite samo kada je to zaista neophodno u suprotnom, svakim pranjem riskira se slabljene zaštitnog sloja. Za pranje bi se trebali koristiti deterđenti za pranje tehničke opreme, ne koristiti omekšivač za rublje i pri sušenju ne izlagati opremu visokim temperaturama kako se sa nje ne bi skinuo zaštitni sloj.
PANCERICE
Prije pohrane pancerica na dulje vrijeme važno je da se osušiti njihova unutrašnjost. To se najbolje napravi kada se izvadi unutarnji uložak (liner) iz vanjske školjke pancerica i ostavi se na toplom, suhom mjestu barem dva dana kako bi se potpuno osušio. Posebno kod kvalitetnijih pancerica, čiji je liner termosenzibilan i prilagođava se obliku stopala, pranje nije preporučljivo jer mogu oštetiti njegove prilagodljive karakteristike.
Pancerice se ne skladište u vlažnim prostorijama jer mogu upiti vlagu, što dovodi do pojave plijesni i šteti materijalima. Pancerice uvijek treba zakopčati prije skladištenja jer ako ih ostavite otkopčane, plastika će se s vremenom razvući, a to može otežati ponovno zakopčavanje.
Potrebno je provjeriti čvrstoću vijaka na pancericama i po potrebi ih lagano zategniti kako biste osigurali optimalnu stabilnost. Da biste spriječili koroziju metalnih dijelova, možete ih lagano našpricati sredstvom za podmazivanje. Za ove male, ali važne popravke, dovoljan vam je višenamjenski alat s malim odvijačem.
Pravilnom njegom i održavanjem, vaše pancerice će vam pružiti dugotrajnu udobnost i sigurnost na stazi iz sezone u sezonu..
SKIJE
Čuvanje skija zahtijeva posebnu pažnju da bi vas dugo služile, važno je pravilno se brinuti o njima.
Prvo i osnovno pravilo je da se nikada ne pohranjuju u vlažnim prostorijama. Rubnici skija su osjetljivi na vlagu i mogu brzo korodirati čime se smanjuje njihova trajnost i performanse. Skije ne bi trebale biti naslonjene direktno na zid. Idealno bi bilo objesiti ih kako ne bi dodirivale nikakvu površinu. Ako to nije moguće, naslonite ih na drvenu podlogu s bazom skija okrenutom prema sredini prostorije kako biste smanjili pritisak na rubove.
Nakon svake sezone ili prije pohrane skije je potrebno isprati običnom vodom, osobito ako su bile transportirane na krovnom nosaču automobila, kako biste uklonili prljavštinu i nagomilane kemikalije s cesta.
Ako primijetite ozbiljnija oštećenja, kao što su udubljenja uzrokovana sudarima s kamenjem ili neprekrivenim dijelovima terena, nemojte čekati potrebno ih je odnijeti u specijalizirani servis. Vlaga koja se kroz pukotine uvuče u unutrašnjost skije može uzrokovati nepovratna oštećenja.
Za manja oštećenja i redovno održavanje možete se sami pobrinuti. U trgovinama skijaške opreme možete nabaviti vosak za zaštitu skija. Topli vosak zahtijeva malo više vještine i znanja za pravilnu primjenu, dok je hladni vosak jednostavniji za korištenje i preporučljivo ga je nanositi više puta tijekom sezone. Svako skijanje lagano troši sloj voska, pa je redovno obnavljanje važno za očuvanje skija od oštećenja i vlage.
Isto vrijedi i za snowboard. Što više pažnje posvećujete svojoj opremi, to će vas dulje pratiti na snježnim stazama pružajući vam najbolje moguće performanse. Skije, uz pravilnu njegu, postaju dugoročni suputnik vaših zimskih avantura, dajući vam sigurnost i užitak na svakom zavoju.
VEZOVI
Zbog mogućnosti prodiranja vlage u skije i njihove rubove, kao i zbog vezova nije preporučljivo ostavljati skije i snowboard na hladnom mjestu. Nakon završetka skijaške sezone, važno je malo otpustiti vezove kako bi opruge unutar njih bile zaštićene od prekomjernog opterećenja. Za to nećete trebati poseban alat dovoljni su vam standardni alati koje posjedujete kod kuće. Ove jednostavne mjere pomoći će vam da produžite vijek trajanja vaše skijaške opreme i uživate u svakom skijanju bez brige.
Ako je riječ o jednostavnom i redovitom održavanju; nanosu voska radi sprečavanja nastanka hrđe, otpuštanju vezova ili zatezanju vijaka trebate malo dobre volje i višenamjenski alat koji će vam biti od pomoći.