• Prijavi se na naš newsletter za dodatnih 5% popusta!
  • Dostava je besplatna za kupovine iznad 70 EUR.

Vodič za odabir duljine skija

Prilikom kupnje skija nije važno samo odabrati pravi model već i odgovarajuću duljinu skija. Duljina skija igra ključnu ulogu u užitku i iskustvu skijanja. Pitanje prave duljine skija ne bi se trebalo riješiti bez savjeta stručnjaka. Ako niste u mogućnosti posjetiti jedan od naša dva dućana u Rovinju i Čavlima u ovom vodiću ćete pronaći informacije kako odabrati prave skije za sebe. Vodič je namijenjen rekreativnim skijašima i početnicima.

Vodič za odabir duljine skija

VODIČ KAKO PRONAĆI PRAVU DULJINU SKIJA

Prilikom kupnje skija nije važno samo odabrati pravi model već i odgovarajuću duljinu skija. Duljina skija igra ključnu ulogu u užitku i iskustvu skijanja. Pitanje prave duljine skija ne bi se trebalo riješiti bez savjeta stručnjaka. Ako niste u mogućnosti posjetiti jedan od naša dva dućana u Rovinju i Čavlima u ovom vodiću ćete pronaći informacije kako odabrati prave skije za sebe. Vodič je namijenjen rekreativnim skijašima i početnicima.

 

UTVRDITE SVOJU RAZINU SPOSOBNOSTI (POČETNIK, NAPREDNI ILI OKRETAN SKIJAŠ) 

Pravilna duljina skija ovisi o visini skijaša, vrsti skija te o tome što želite raditi sa skijama. Važno je biti svjestan svojih vještina i sposobnosti. Ako niste sigurni ovo su grube klasifikacije za tri različite razine sposobnosti, a možda se neki pronađu između dvije razine.

 

POČETNIK

Nikada prije niste skijali ili ste tek uzeli nekoliko lekcija. Vaša motivacija je jaka, ali još uvijek vam nedostaje odgovarajuća tehnika. Ne želite se previše izazivati pri odabiru skija, jer želite brzo napredovati i poboljšati svoje vještine. Previše ambiciozan odabir skija mogao bi zapravo omesti vaš uspjeh. Osjećate se najsigurnije na mekanim, širokim stazama gdje možete skretati bez prepreka. Još uvijek vam se ne sviđaju strme ili zaleđene staze, a vaša fizička spremnost također bi mogla biti bolja.

 

SREDNJI (napredni početnik)

Osjećate se relativno sigurno na skijama i niste uplašeni od izazova zahtjevnijih staza. Na stazi bi trebalo biti nekoliko prepreka ili neravnina kako bi skijanje postalo zaista zabavno. Imate kontrolu, ali još uvijek vidite prostor za napredak kada je riječ o tehnici ili adrenalinskom ubrzanju. Sveukupno ste zadovoljni svojim vještinama i uživate u vremenu provedenom na otvorenom.

 

NAPREDNI

Skijanje je vaš život i svaki slobodan trenutak provodite na stazi. Birate odmor i putovanja u snježne krajeve kako biste slijedili svoju strast. Kod kuće možda imate certificirane potvrde o razini skijanja ili medalje na zidu koji potvrđuju vašu strast za zimske sportove.



OPĆI SAVJETI I PRAVILA ZA ODABIR PRAVE DULJINE SKIJA 

KRAĆE SKIJE 

  • Skijate polako i preferirate kratke zavoje
  • Tražite skije koje je lako zakretati
  • Ne smatrate se vještim skijašem
  • Glatkoća vožnje pri velikim brzinama nije vam važna

 

DULJE SKIJE

  • Volite brzo skijati i uživate u dugim zavojima
  • Glatkoća vožnje pri velikim brzinama vam je važna
  • Imate dobru tehniku skijanja i potrebnu fizičku kondiciju



Kratki vodič za duljinu skija koji će vam pomoći pri sljedećoj kupnji. 

Odaberite svoju razinu skijanja i disciplinu

 

ON PISTE

Volite svježi snijeg i savršeno uređene staze. Držite se podalje od neravnina i drugih prepreka. Bojite se otvorenog terena i dubokog snijega, ili vas jednostavno ne zanima.

 

UTRKE (Race) 

Brzina je vaš najbolji prijatelj i ovisni ste o adrenalinskom naletu dok pretječete druge na stazi. Volite oštro rezati rubove svojih skija po ledu i stvarno ih pokrenuti. Koristite svaku priliku za usavršavanje i poboljšanje tehnike bilo da se radi o kratkim zavojima ili dugim, brzim spustovima.

 

Više o skijama za utrke s uključenim vezovima

Uživajte li u skijanju ili ste aktivan član skijaškog kluba? Bez obzira jeste li spretni ili amaterski skijaš, u kategoriji Race Ski s uključenim vezovima u našim trgovinama u Rovinju i Čavlima pronaći ćete sve što vam treba za maksimalne performanse i najbolje rezultate; od iznimno upravljivih slalomskih skija do super brzih skija za spust ili preciznih skija za veleslalom. 

Nudimo vam raznoliku ponudu natjecateljski provjerene opreme svjetskog kupa marke Fischer.

Uz ovaj vodič za skije za utrke dati ćemo vam sve potrebne informacije što trebate znati o rezovima, radijusima, prednostima tehnologija protiv vibracija ili o vrhovima skija koji izgledaju kao da su izrezani ubodnom pilom.

 

Sve o radijusu, rezanju i ostalom

Posebnosti konstrukcije skija za utrke. 

Za slalomske skije rezanje je važno za vještinu skretanja, dok torzijska i zavojna čvrstoća igraju veliku ulogu za skije za veleslalom. Oblik skije određuje rez ili proporcija skije. Maksimalna širina vrhova i repova skije te minimalna širina (srednja širina) ispod montažne površine vezova služe kao mjerne točke.

Stupanj rezanja izravno utječe na radijus i ima ogroman utjecaj na performanse skije. U kombinaciji s camber konstrukcijom, donosi bolje prednosti u inicijaciji zavoja, vođenju zavoja ili glatkoći na skijama za utrke. Radijus pokazuje koliko su skije otvorene ili zatvorene u zavoju. Izračunava se prema dužini skije i struku. Manji radijus omogućuje zavoje s užim kutom.

Što se tiče tipova rockera ili cambera u kategoriji skija za utrke postoje samo dvije vrste konstrukcija: tip rocker i pun camber. Tip rockera opisuje pritisak i ponašanje pri savijanju pod opterećenjem. Klasične skije s punim camberom raspodjeljuju pritisak preko cijele površine skije. Tako se sila izravno i kontinuirano prenosi na rubove u zavoju. Dizajni s tip rockerom sliče skijama s punim camberom, osim različitog ponašanja na vrhu. Osjetljivi rub na vrhu se više oslobađa pod opterećenjem i ima tolerantniji učinak na pogreške.



Skije za utrke prema FIS standardu 

Ako sudjelujete u natjecanjima koja su podložna FIS regulacijama o odabiru materijala, trebali biste se pobrinuti da prilikom kupnje skija za utrke one budu dopuštene. Sve skije u našoj ponudi koje imaju trkaću ploču za vezove i sukladno tome su označene etiketom "Potvrđuje FIS specifikacije" udovoljavaju spomenutim regulacijama.

 

Slalom Skije (SL)

Skije za slalom smanjuju kutove zavoja na minimum, bez obzira koliko strma bila padina te omogućuju precizne promjene smjera za samo nekoliko sekundi.

Krajevi skija imaju jake rezove, uravnoteženu čvrstoću i male su mase na krajevima skija;  smanjenje dovodi do niže težine i bržih karakteristika u zavoju.Rezultat je više dinamike pri inicijaciji zavoja. Što je niža masa, to je viša frekvencija na kojoj vibrira skija. U kombinaciji s modulima protiv vibracija, stvara se neka vrsta teške mase koja osigurava da se vibracije kompenziraju. 

Skije za slalom su nešto kraće. Ovdje se izbor dužine pravi prema sposobnostima skijanja do vrha nosa ili do brade. 

 

Skije za veleslalom (GS) 

Skije za veleslalom (GS) dolaze s radijusom od 15 metara i gotovo ravnim strukovima te nude kontrolu pri velikim brzinama i izlaznim područjima na vratima.

Skije za veleslalom su teže i dulje zbog svoje zavojne i torzijske čvrstoće. To ima pozitivan učinak na stabilnost skije pri visokim brzinama i jakim udarcima, a koristi i ponašanju frekvencija. 

Koriste se tehnologije protiv vibracija. Skije za veleslalom pokazuju svoje prednosti posebno u velikim radijusima zavoja. One su izuzetno glatke i dobro se kontroliraju, čak i pri visokim brzinama. Izbor dužine skije ovdje odgovara tjelesnoj visini.

 

ALL MOUNTAIN

Nebitno vam je stanje snijega ili vremenski uvjeti na stazi, važno je da ste u prirodi i na skijama. Jedino tako možete uživati u hladnom zraku, bilo na uređenim stazama ili na otvorenom terenu. 

All-mountain skija je izbor za različite planinske staze. Skija dolazi u širokom rasponu oblika i varijacija s centralnim širinama od otprilike 70 do 100 mm, najrazličitijim rocker konstrukcijama, težinama i tvrdoćama. Prilagođene su za vožnju na i izvan staze. Zbog svojih specifičnih karakteristika poput širine struka skije neke su više namijenjene za vožnju po stazi dok su druge prikladnije za vožnju izvan staze.

Skija omogućuje primjenu solidnog pritiska na rubove i postizanje brzine, pruža dobar uzgon u netaknutom terenu, svježem snijegu ili neuređenim stazama. Na neravnim ili izloženim stazama, all-mountain skija ostaje stabilna u pokretu. Za uzgon u dubokom snijegu presudne su širina struka i težina skije. Što je skija šira i lakša, to bolje "pluta" u dubokom snijegu. Teža skija ima svojih prednosti. Veća težina čini skiju stabilnijom, posebno na tvrdom terenu. Zajedno s torzijskom krutošću, težina je važna i za pritisak na rubove. Što je skija kruća oko svoje osi, to se bolji pritisak može primijeniti na rubove što je izuzetno važno za skijaše na tvrdim stazama.

Težina skije ovisi o materijalima i jezgru skije. Mnogi proizvođači koriste drvene jezgre; od paulovnije ili balze koje su iznimno lagane. Kako bi skija ostala stabilna unatoč maloj težini, metal se koristi na različite načine: metalni laminati u području rubova ili titanski umetci osiguravaju dodatnu krutost.

Karakteristike upravljanja skijom ovise o njenom radijusu. All-mountain skije dolaze s različitim radijusima, od približno 10 do 20 metara. Šire skije imaju veći radijus jer su manje zaobljene.

 

ROCKER I CAMBER KONSTRUKCIJA ALL-MOUNTAIN SKIJA

Mnoge all-mountain skije s vezovima opremljene su rocker konstrukcijama s takozvanim Tip-Rockerom na prednjem dijelu skije ili s Tip & Tail Rockerom, tj. rockerom na prednjem i stražnjem dijelu. Rocker konstrukcija olakšava okretanje skije i omogućuje lakše iniciranje zavoja. Ovo čini skijanje jednostavnijim kako na stazi tako i izvan nje. Korak dalje od tip rockera je tip i tail rocker koji je lagano savijen prema gore na prednjem i stražnjem dijelu.

Jedan dio all-mountain skija s vezovima dolazi i s klasičnom konstrukcijom bez rockera s punom camber konstrukcijom. Klasični camber ima svoje prednosti na stazi. Kada skija ima pozitivan camber, kontaktne točke kod neopterećene skije nalaze se na vrhu i repu skije; uvijek postoji razmak od snijega ispod vezova. Kada se primijeni sila na skiju, ona se napinje i postiže kontinuirani kontakt rubova sa snijegom što je korisno pri velikim brzinama i u težim uvjetima.

 

ODABIR PRAVE ALL-MOUNTAIN SKIJE

Koja je all-mountain skija prava za vas uvelike ovisi o sposobnosti i stilu skijanja kao i o području korištenja. Oni koji žele svoje skije redovito koristiti na stazama uživati u brzini, a samo povremeno otići izvan staze, dobro će se snaći s užim all-mountain skijama. Oni koji se više zadržavaju na freeride području trebali bi posegnuti za širim all-mountain skijama. Sve skije dolaze s pripadajućim vezovima.

 

ODABIR PRAVE DULJINE 

Za početnike skija bi trebala dosezati otprilike do visine očiju jer čini skiju upravljivijom i lakšom za vožnju. Za napredne skijaše i napredne skijaše preporučuje se duljina skije približno u visini tijela plus/minus 5 cm. Što je skija dulja to je stabilnija i mirnija u vožnji.

Ako se ne možete odlučiti između skijanja na stazi i izvan nje all-mountain skija je upravo pravi izbor za vas. Ako započinjete vožnju izvan staze s vašim all-mountain skijama nemojte zaboraviti potrebnu sigurnosnu opremu poput opreme za lavine, a na stazi kaciga i štitnik značajno će povećati vašu sigurnost.

 

FREESTYLE

PARK & PIPE ILI OFF-PISTE

PODRUČJE PRIMJENE FREESTYLE SKIJA

Freestyle skija je namijenjena za beskrajnu zabavu. Dizajnirane su za skakanje preko kickera: ravno preko, uz različite grabove i trikove, rotacije od 360° ili flipove; vašoj kreativnosti granica nema.U programu su  pipeovi, railovi i boxovi, sve što možete zamisliti u parku je savladivo. Freestyle skije nisu prikladne samo za park i pipe, jednako se dobre za izvan uređenih staza, a ovisno o širini i u dubokom snijegu.

 

KARAKTERISTIKE FREESTYLE SKIJA

Glavna karakteristika freestyle skija je njihova twin-tip konstrukcija. Skije su zakrivljene prema gore na prednjem i stražnjem dijelu poput snowboarda.To omogućuje lako skijanje unazad, što čini mogući prilazak kickerima unazad ili doskok unazad nakon skoka. Skije su također relativno simetrične. Standardne park freestyle skije su uske sa širinom struka oko 90-95 mm. Stabilne su tijekom skokova i doskoka, kao i na railovima. Namijenjene su za uređene staze, gdje se mogu izvoditi odlični trikovi.

Postoje šire freestyle skije sa širinom struka većom od 100 mm. Takve skije su također dobre za park & pipe, no zahvaljujući svojoj širini dolaze do izražaja u dubokom snijegu. Šira kontaktna površina osigurava iznimno dobar uzgon u dubokom snijegu.

Što se tiče konstrukcije skija, tu na scenu stupaju rocker i camber. Camber označava negativni otklon, dok rocker označava pozitivni otklon. Većina freestyle skija ima tip & tail rocker, što smanjuje učinkovitu duljinu rubnika skije; čini skiju okretnijom i oprašta više grešaka. Rocker također pruža bolji uzgon u dubokom snijegu te osigurava snažan rebound efekt, što je posebno korisno u parku prilikom skokova. 

Jezgra skije je izrađena od drva, jer je lagana, ali istovremeno daje stabilnost i živost skiji. Kao i kod alpskih ili all-mountain skija, u freestyle skije se ugrađuju karbonske komponente koje pružaju dodatnu stabilnost uz malu težinu.

 

ŠTO TREBA UZETI U OBZIR PRI KUPNJI FREESTYLE SKIJA

Odabir pravih skija trebao bi se temeljiti na sposobnostima i stilu vožnje. Bez obzira jeste li početnik, srednje napredan skijaš ili znalac skije moraju odgovarati vašim očekivanjima. Ako svoje freestyle skije najviše koristite u parku prikladniji je uži model. Ako planirate skijati na neuređenim stazama, šira skija bit će bolji izbor. Tipične freestyle skije trebale bi biti u visini do nosa. Bez obzira preferirate li freestyle, off-piste ili uređene staze potražite odgovarajuće skije za sebe i usavršite svoje vještine.

 

ŠTO TREBA ZNATI O VEZOVIMA? 

Postavljanje vezova također ovisi o vašim namjerama. Kod skija namijenjenih isključivo za skijanje u parku vezovi bi trebali biti centrirani jer to omogućuje slobodno skijanje unazad jednako kao i prema naprijed. Ako skijate na stazama ili izvan njih i želite uživati u potpunom doživljaju skijanja vez bi trebao biti montiran malo unatrag. Ovo je osobito važno u dubokom snijegu, gdje skija bolje klizi kada je težina pomaknuta malo unatrag. Tako ćete lakše izvoditi zavoje bez poteškoća.

 

ŠTO VAM JE JOŠ POTREBNO?

Prikladne pancerice su važne jer moraju dobro amortizirati doskok. Da biste u potpunosti uživali u svojim skokovima i trikovima uvijek nosite skijašku kacigu i štitnike. Oni vam pružaju potrebnu sigurnost i štite vas od ozbiljnih ozljeda u slučaju nezgode.

 

Freestyle štapovi su kraći od alpskih. Kako biste maksimalno povećali fleksibilnost, možete odabrati teleskopske štapove. Skratite dužinu za iskustva u parku, a dodajte nekoliko centimetara kada ste na stazi ili u backcountry terenu.

 

FREERIDE

Niske temperature i svježi snijeg ubrzavaju vam puls. Kad uvjeti dopuštaju radije idete izvan staze na spustove kroz šumu ili velike planinske prijevoje. Čak i kad je vidljivost loša ili danima nakon posljednjeg snježnog pokrivača uvijek pronađete dobre staze u svojim skrivenim dijelovima dubokog snijega. Ništa ne nadmašuje osjećaj bestežinskog stanja u mekanom pršiću.

 

KOJA TREBA BITI ŠIRINA STRUKA I VRHA FREERIDE SKIJA?

Freeride skije razlikuju se u konstrukciji, obliku i rocker profilu, ali imaju jednu zajedničko; širinu struka veću od 100 mm. Što je širi struk, to je bolje plutanje u suhom dubokom snijegu. Izrez na stražnjem dijelu skije i vrhu izravno utječe na radijus, a time i na upravljivost skije. Manji izrez čini vožnju skija tromijom. Jači prilagođeni izrez omogućuje slobodnije karakteristike vožnje.

 

ROCKER & CAMBER NA FREERIDE SKIJAMA 

Plutanje samo zbog širine struka? Naravno da ne! Karakteristike vožnje i svojstva poput plutanja kod bilo kojih freeride skija uvelike određuje rocker konstrukcija.

Što su skije više zakrivljene (rocker) prema centru, to generiraju više plutanja. Bilo da se radi o netaknutim padinama s laganom prašinom ili vlažnijim snijegom, potpuno zakrivljene skije (full rocker) najlakše su za početnike zbog ogromnog uzgona. Skije s rocker profilom na vrhu i repu (tip & tail rocker) nude dodatne carving performanse zahvaljujući camber zoni ispod centra skije. No, skije u kategoriji prašine i big mountain skijanja nemaju što tražiti na uređenim stazama.

 

FREETOURING & BIG MOUNTAIN - KAKO TO FUNKCIONIRA?

 Tražite li lagane skije za pršić koje možete koristiti i za turno skijanje? Powder freetouring skije često teže oko 1500 grama i stoga su teže od svojih užih pandana. Uzmite u obzir da će to smanjiti vaš domet uspona kada ne koristite sjedežnice ili gondole.

Lakše skije znače manje napora uz istovremeno povećanje uzgona u pršiću. Veća težina pruža veću stabilnost pri vožnji i bolji grip na rubnicima, što ima pozitivan učinak pri većim brzinama i zahtjevnim uvjetima snijega.

 

BIG MOUNTAIN FREERIDE SKIJE 

Dok su “backcountry freeride skije” izrazito okretne i dinamične u uskim i razigranim terenima, big mountain freeride skije djeluju ravnije. Takve skije dizajnirane su za velike brzine, glatkoću i stabilnost te pružaju izuzetno visoku kontrolu pri velikim brzinama u dugim zavojima na strmim padinama.

Prave freeride skije idealne su za duboki snijeg gdje ratraci gube bitku, a znakovi upozorenja na lavine prelaze u tamnocrveno. 

 

ODGOVARAJUĆI VEZOVI ZA FREERIDE SKIJE

Freeride skije zbog svoje širine struka i volumena donose značajnu silu koju treba osigurati. Ovi vezovi optimizirani su za freeride upotrebu i sprječavaju prerano otpuštanje nakon tvrdih skokova. Freeride vezovi nude i odgovarajuću širinu stoper pločice. Ako želite sastaviti set freeride skija, prilikom odabira vezova obavezno provjerite nude li se kompatibilni stoperi.

 

KOJU DUŽINU FREERIDE SKIJE ODABRATI?

Kako biste se zabavili na snijegu trebali bi odabrati odgovarajuću dužinu skija. Početnicima preporučujemo skije točno u visini tijela. Za napredne skijaše i profesionalce dužina može biti oko deset centimetara više. Volite li razigranu vožnju? U tom slučaju možete ponovno smanjiti dužinu. U osnovi, duge skije znače glatku vožnju, kratke skije znače upravljivost. 

 

TELEMARK

Ovo je posebna disciplina za one koji cijene estetiku telemark tehnike i spremni su na izazov. Telemark zahtijeva potpunu kontrolu tijela i napetost mišića. Posebnost ove tehnike je jedinstvena pozicija tijekom spuštanja. Telemark vez omogućuje podizanje pete sa skije tijekom spuštanja i zauzimanje odgovarajuće telemark pozicije. Ako ste početnik trebate si uzeti vrijeme za prilagodbu i učenja tehnike spusta.

 

ODAKLE DOLAZI NAZIV I KAKO SE RAZLIKUJE OD ALPSKOG SKIJANJA?

Telemark je dobio ime po istoimenom selu u Norveškoj gdje je tehnika nastala. Nešto kasnije telemarking je zamijenjen alpskim skijanjem gdje se peta pričvršćuje. S procvatom skijanja telemarking je gotovo zaboravljen sve do 70-ih godina, kada su ga skupina mladih Amerikanaca vratila na sniježne padine. Danas je telemarking popularna alternativa klasičnom skijanju onima kojima je klasično skijanje pomalo “dosadno”.

Glavna razlika je u tehnici  je ta da je peta odvojena; jedno stopalo je uvijek više naprijed, zbog čega je stražnje koljeno jako savijeno.

 

TELEMARK SKIJE NISU ZNATNO DRUGAČIJE OD OBIČNIH SKIJA 

Općenito, telemark i alpski skijaši koriste iste skije. Kao i kod alpskih skija izbor skija ovisi o tome gdje ih želite koristiti. Izbor je između laganih, turno skija ili težih širokih freeride skija ili bilo čega između all-mountain skija ili twin-tip skija. U osnovi, sve opcije su otvorene. Ono što je važno je da skija može podnijeti vez.

 

TELEMARK SKIJU VEZ ČINI POSEBNOM

Postoje dva različita sustava vezova; standardni 75 mm koji su klasični vezovi korišteni već prije 100 godina (unaprijeđeni su i razvijeni) i NTN standardni vezovi (New Telemark Norm), imaju istu funkciju, ali se razlikuju po načinu pričvršćivanja vezova. Zbog toga je vrlo važno odabrati vezove koji odgovaraju vašim pancericama. 

Odgovarajuće pancerice su ključne jer ako ne pristaju pravilno pokreti telemark skijanja lako mogu dovesti do bolova (ako su preuske) ili do žuljeva (ako su prevelike). Danas su telemark pance izrađene od plastike i imaju 3 ili 4 kopče. Ono što je važno jest odgovarajuće pristajanje i krutost. Ne manje važan faktor je i područje na kojem planirate skijati jer se ove skije mogu koristiti kao turno skije. Za tu mogućnost vezovi trebaju imati funkcije za turno skijanje, a pancerice trebaju biti prilagođene. Neki vezovi se otvaraju u slučaju padova i jakih udaraca, poput alpskih vezova, dok drugi ne.

Uz sve navedeno potrebna vam je odgovarajuća dodatna sigurnosna oprema; lavinski odašiljač, lopata i sonda, kaciga i štitnici za koljena specifični za telemark.



SKI TOURING - OSNOVNA OPREMA ZA TURNO SKIJANJE 

Osnovna oprema za turno skijanje uključuje turno skije s turno vezovima, kožama za penjanje, štapove, dereze i turno pancerice. Ako svoje turne skije ne koristite samo na osiguranim stazama, trebat će vam i oprema za spašavanje u slučaju lavina. Preporuča se i nošenje kacige. 

TIPOVI TURNO SKIJAŠA

Oprema za turno skijanje je raznolika poput ljudi koji je koriste. Zato prvo trebate razmisliti o tome što želite raditi s vašom opremom za turno skijanje. Jeste li više univerzalac koji želi isprobati sve ili već znate da su vam najvažniji spustovi niz padinu? Tek tada možete odabrati odgovarajuću opremu. Postoje četiri različita tipa turno skijanja, iako unutar svakog tipa postoje suptilne razlike.

UNIVERZALAC

Univerzalni set za turno skijanje pogodan je za početnike, iskusne turno skijaše i vodiče. Bez obzira tražite li turno skije za lokalnu planinsku turu ili turu na visokim planinama, raspon uporabe univerzalne opreme je širok. Ovaj set vam pruža svu potrebnu opremu, tako da ste dobro pripremljeni i za odlazak u Alpe ili bilo koje visoko gorje.



TURNO SKIJANJE USMJERENO NA USPON

Cilj je put prema gore!

Tražite li ove zime zahtjevnije turno skijanje? Volite li se kretati brzo i s laganom opremom? Ne želite nositi previše težine jer su dugi usponi vaša strast? Ako je odgovor da, tada se možete opisati kao penjač. Za ove turno skijaše nije važno unaprijediti svoju kondiciju na trening turi na lokalnoj planini ili na višednevnom turno skijanju s dugim usponima daleko od civilizacije njihov cilj je penjati što brže uz što manje težine.

 

FREETORER

Jeste li strastveni freerider koji voli ostavljati tragove na netaknutom snijegu, obožavate strme padine i uživate u uskim tjesnacima? Obično sami obavljate uspon, ali ponekad koristite lift kako biste se približili cilju? Ako je tako vi ste skijaš za freeride touring jer prvenstveno želite uživati u epskim spustovima; težina je u drugom planu jer za optimalne performanse prilikom spusta skije su znatno šire, a pancerice obično dizajnirane za izvedbu pri spustu.

 

TRKAČ

Trkači su najmanja skupina turno skijaša. Kada ih ugledate na planini, obično su već projurili pored vas. Oni su orijentirani na izvedbu i osjećaju se kao kod kuće u svojim trkaćim odjelima jer znaju da težina igra ključnu ulogu u izvedbi. Ne očekuju čuda od svoje opreme pri spustu, ali uzbrdo sve mora biti optimizirano za izvedbu.

 

KAKO ODABRATI SKIJE, VEZOVE I CIPELE?

Samo pravilno složena oprema za turno skijanje će biti funkcionalna i zadovoljiti vaše potrebe.

Univerzalna oprema za turno skijanje za sve uvjete

Klasične univerzalne skije za turno skijanje pogodne su za uspon i za spust. Njihova širina struka obično je između 85 i 90 mm, a težina između 1200 i 1400 g.

Kod skija usmjerenih na spust malo je teško na usponu vući skije teške između 1400 i 1600 g. Na spustu ćete biti nagrađeni strukom širine 95 mm ispod vezova i značajno većim uzgonom nego kod užih skija.

Kao univerzalni vezovi za turno skijanje mogu se koristiti i okviri (frame) i lakši pin vezovi, iako su pin vezovi postali standard na tržištu. Sigurnost pin vezova značajno se poboljšala posljednjih godina. Za napredne i teže skijaše mnogi proizvođači nude vrlo stabilne modele s visokim Z-vrijednostima. Okvirni vezovi nisu kompatibilni s nekim modelima turno pancerica jer su prednji i stražnji otvori dizajnirani samo za dereze i stoga su premali. Zbog toga neke turno pancerice imaju izmjenjive potplate kako bi se mogle koristiti s okvirnim i alpskim vezovima.

Kod univerzalnih turno pancerica postoje i modeli za spust s četiri remena, te lakši modeli s tri remena koji nude veću pokretljivost prilikom penjanja. Zahvaljujući modernim plastikama, lagane i fleksibilne pancerice sada su često dovoljno krute i dobre za spust. Noviji razvoj u turno pancericama je uporaba BOA sustava zatvaranja. Ovaj sustav omogućuje brzo i jednostavno zatvaranje pancerica te prilagođavanje obliku stopala.

 

Oprema za izvedbu gdje je svaki gram je važan

Potrebno je odlučiti želite li se brzo popeti na planinu ili ne želite propustiti užitak spusta. Ako vam je cilj samo penjanje trebali biste odabrati lakši model.Takve skije bi trebale težiti oko 800-1100 g i imati širinu struka između 72 i 82 mm. Kombinacija težine i oblika pruža izvrsne performanse penjanja i posebno su prikladne za brze uspone i skijaše orijentirane na izvedbu.

Ako ne želite propustiti užitak spusta odaberite nešto šire modele sa širinom struka između 82 i 95 mm. Širina pruža veću površinu ispod skija za bolju izvedbu pri spustu. Unatoč širini struka od 88 mm vrhunski modeli teže ispod 1000 g. za više uzgona, manje težine. Najbolji izbor za skije namijenjene za uspon su lagani pin vezovi s podesivom Z-vrijednošću (s vezovima sa ski stoperima ili bez njih). Alternativa ski stoperima su sigurnosne trake koje se rijetko koriste i predstavljaju određeni rizik.

Pancerice za planinarske ture teže oko 1300 g svaka i obično imaju dvije ili tri kopče ili kombinaciju kopče i BOA sustava. Njihova mala težina i pokretljivost čine ih idealnim za penjanje na sve vrhove u najkraćem mogućem vremenu. Pri spustu nude manje snage nego teži modeli zbog uštede na težini i nisu tako dobro izolirane. 

 

Freetouring oprema šire (skije) znači više užitka

Freetouring oprema odnosi se na pronalaženje pravog balansa između performansi i težine. Ako želite uživati u pršiću i strmim spustovima, ali to morate učiniti vlastitim snagama, potrebno je pronaći dobar kompromis. Freetouring skije su šire i teže od klasičnih turno skija (u usporedbi s čisto freeride modelima), često su uže i lakšeg materijala. 

Umjereni freetouring modeli dostupni su sa širinom struka od 95 mm i težinom između 1300 g i 1700 g po skiji. Ako tražite još veći uzgon za one posebne dane s dubokim snijegom, modeli s više od 100 mm ispod vezova su odličan izbor. Težina raste s povećanjem širine struka. Freeride skije za spustaše mogu težiti i do 2000 g po skiji. 

Pin vezovi za spust i stabilniji okvirni vezovi s višim Z-vrijednostima posebno su adekvatni kao freetouring vezovi. Neki modeli turno pancerica nisu kompatibilni s okvirnim vezovima te će raspon podešavanja trebati prilagoditi duljini potplata pancerice.

Za freetouring se preporučuje stabilnija i kruća turno pancerica koje imaju četiri kopče i teže su od univerzalnih modela. Postoje  pancerice s tri kopče koje su jednako dobre za strme spustove. Važno je da freetouring pancerice osiguravaju dobar prijenos snage na skije.

 

Natjecateljska oprema  

Ne može biti lakša

Kod natjecateljske turno opreme svaki gram je bitan; ušteda na težini ima utjecaj na spust jer natjecatelji moraju prihvatiti određene kompromise u vožnji. Natjecateljske skije imaju prosječnu širinu struka od 65 mm, duljinu od 151 cm ili 161 cm i teže između 650 i 800 g po skiji. Specifikacije zadovoljavaju zahtjeve organizatora utrka.

Ako želite smanjiti težinu na skijama isto trebate učiniti i s vezovima. Preporučuju se lagani pin vezovi za natjecanja koji teže manje od 130 g. Pin vezovi u ovoj težinskoj kategoriji dolaze s modifikacijama;više nemaju podesivi mehanizam otpuštanja, stoperi se obično izostavljaju zbog težine, a vijci za montažu smanjeni su na minimum. 

Nakon odabira skija i vezova potrebno je pronaći težinski optimizirane natjecateljske pancerice. Turno pancerice za ozbiljne alpske skijaške su jako lagane i omogućuju skijašima ekstremnu pokretljivost prilikom uspona (osjećaj je kao da nosite lagane planinarske cipele). Većina pancerica teži oko 850 g. Kod takvih pancerica treba prihvatiti da nemaju idealnu izolaciju, a osrednja izvedba pri spustu treba se nadoknaditi vještom tehnikom skijanja.

 

KOJA JE OPREMA POTREBNA ZA TURNO SKIJANJE

OPREMA ZA ALLROUND SKIJAŠE

  • Klasične allround skije: ∅ širina struka između 82-95 mm / 1200-1400 g po skiji
  • Skije namijenjene za spust: ∅ širina struka između 95-100 mm / 1400-1600 g po skiji
  • Tecton vezovi s visokim rasponom otpuštanja ili okvirni vezovi
  • Turno pancerice s više od 2 kopče ili BOA sustavom
  • Trebalo bi pripaziti na odabir pancerica jer nisu sve kompatibilne sa svim vezovima